Dezentech Alkol Bazlı El Dezenfektanı

Türkiye’de de görülen koronavirüsten korunmak için birçok kişi dezenfektan, kolonya ve maskelere yöneldi. İlgi o kadar büyüdü ki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından neredeyse tüm eczanelerde, internet sitelerinde bu ürünler hızla tükendi. Peki, fahiş fiyatlara rağmen tercih edilen ürünlerin doğru kullanımı hakkında neler biliyoruz? El dezenfektanları ne işe yarıyor? Dezenfektanlar virüsleri tamamen öldürüyor mu? Evde dezenfektan hazırlanır mı? Virüse karşı koruyucu maske kullanılmalı mı?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu merak edilen soruları cevapladı.

 

Dezentech El Dezenfektanları Nelerde İşe Yarıyor? Dezenfekte Etme Mekanizması Nasıl Çalışır? 

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır.

 

Dezentech El Dezenfektanları, Kolonyalar Kaç Derece Üstü Alkol İçerirse Virüse Karşı Etki Sağlar? Satılan bütün dezenfektanları kullanabilir miyiz? Dezenfektan satına alırken hangi kriterleri gözetmeliyiz? 

Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ila 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür. Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar içeriğindeki alkol oranı ayarlanmış ve son kullanma tarihleri yazılmış dezenfektanlardır. Evlerde kullanılan kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üstü alkol içeren 70 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır. Ağzı açık kalmış kolonyaların alkol içeriği hızla buharlaşacağı için mikrop öldürme özelliği azalabilir. O nedenle büyük volümdeki dezenfektan ve ev kolonyalarının ağzının sıkı kapatılması koşuluyla 60 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.

 

Bazı Dezenfektanlar Daha Sert Ve Kesin Bir Kokuya Sahipken Bazıları Parfüm De İçerebiliyor. Hangisine Güvenmeliyiz? 

Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. 

 

Dezentech El Dezenfektanı Nasıl Uygulanırsa Etkili Olur? Yöntemi Nedir? 

Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşabilme özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir.

 

Dezenfektanlar Virüsü Tamamen Ortadan Kaldırıyor mu? 

Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da Koronavirüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir.

COVID-19: Dezenfeksiyon için ne yapmalı?

COVID-19: Dezenfeksiyon için ne yapmalı?

Yazar: Levent Okunma sayısı: 212 Yayın tarihi: 15 Dec 2020 Yorum 0

Ortam Dezenfeksiyon işlemi için ne yapılmalı Dezentech Ortam ve El dezenfektanları ile dezenfeksiyon işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz dezenfekte yapmak istediğiniz bölgeye uygulayınız.

Devamı..!

Dezentech Alkol Bazlı El Dezenfektanı Nasıl Kullanılır ?

Yazar: Levent Okunma sayısı: 136 Yayın tarihi: 10 Dec 2020 Yorum 0

Dezentech Alkol Bazlı El Dezenfektanı Naslı Kullanılır. Dezentech El Dezenfektanı Nasıl Uygulanırsa Etkili Olur? Yöntemi Nedir?

Devamı..!

1 den 2 e 2 (1 sayfa) ürün gösteriliyor